а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

неугаслив

неугасливиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 34975
1. Што не може да се угасне; што не може да биде угаснат.
Примери:
неугаслив пламен
2. Што не може да се смири, да стивне, што не ослабува.
Англиски: insatiable
Примери:
неугаслива жед, меугаслива љубов