а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

неуверлив

неуверливиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 24677
Што не е уверлив, што не може да увери.
Англиски: unconvincing
Примери:
неуверлив одговор, неуверлив доказ
неуверлив бранител
Изведенки
1. неуверливо прил.
Пример: Зборуваше неуверливо.
2. неуверливост ж.