а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

неубедлив

неубедливиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 33210
Што не е убедлив.
Англиски: unconvincing
Примери:
неубедлив доказ
неубедливо тврдење
Изведенки
1. неубедливо прил.
Пример: Му зборуваше неубедливо.
2. неубедливост ж.