а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

нетрпелив

нетрпеливиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 14396
1. Што не е трпелив, што нема, што не покажува трпеливост.
Англиски: impatient
Примери:
Нетрпелива публика.
Нетрпелив човек.
2. Што не трпи, не толерира други.
Англиски: intolerant
Примери:
нетрпелив однос
Изведенки
нетрпеливо прил.
Нетрпеливо се распрашува.