а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

нетребен

нетребениот
Вид збор: Придавка
Што не е требен, што не е истребен, што не е исчистен од разни примеси.
Примери:
нетребен ориз, нетребен тутун