а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

нетраен

нетрајниот
Вид збор: Придавка
Што не трае долго, што не се одржува подолго време во добра состојба, што брзо се расипува.
Англиски: nondurable
Примери:
Нетрајни производи.