а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

неточен

неточни
Вид збор: Придавка
Ранг: 15532
1. Што не е точен, наточен, што не е наострен.
Англиски: blunt
Примери:
неточен нож
неточен молив
2. Што не е точен, што не одговара на вистината, што не соодветствува на тоа што го претставува.
Англиски: inaccurate
Примери:
неточен податок
неточен превод
неточна пресметка
Изведенки
1. неточно прил.
Пример: Неточно го цитира авторот.
2. неточност ж.
мн. неточности
Пример: Во извештајот има многу неточности.