а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

нетолеранција

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 19042
Отсуство на толеранција кон некого или нешто.
Англиски: intolerance
Примери:
Покажува нетолеранција кон муслиманите.
националистичка нетолеранција
расна нетолеранција
Изведенки
нетолерантност ж.
(едн.)