а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

нетолерантен

нетолерантни
Вид збор: Придавка
Ранг: 28471
Што не е толерантен; што не го уважува туѓото мислење.
Англиски: intolerant
Примери:
нетолерантен соговорник
нетолерантен однос
Изведенки
нетолерантно прил.
Пример: Нетолерантно се однесува.