а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

нетокму

Вид збор: Прилог
Ранг: 16382
1. Не е токму; не е колку што треба, како што треба.
Примери:
Што ви е нетокму - Господ ви дал сè.
2. За човек што во однесувањето не е во ред, не е како што треба.
Англиски: abnormal
Употреба: Разговорно
Примери:
Се ми се чини дека тој е малку нетокму во умот.
Сите го сметаа за нетокму.