а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

нестрижен

нестрижениот
Вид збор: Придавка
Ранг: 28068
Што не е стрижен.
Англиски: unshorn
Примери:
Одеше по неколку месеци не стрижен и небричен.
Нестрижена овца.