а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

несреќник

мн. несреќници
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 6700
Тој што нема среќа, што постојано го следи несреќа; тој што се нашол во некаква несреќа.
Англиски: unlucky fellow
Изведенки
несреќница ж.
мн. несреќници