а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

несреќен

несреќни
Вид збор: Придавка
Ранг: 1453
1. Што нема среќа, што е без среќа.
Англиски: unlucky
Примери:
Несреќен човек.
Несреќна љубов.
2. Што не донесува, не навестува среќа.
Англиски: unlucky
Примери:
несреќен ден
несреќен број