а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

несреќа

мн. несреќи
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 870
1. Лоша среќа или лоша судбина.
Англиски: misfortune Албански: fatkeqësi
Примери:
Алкохолизмот е голема несреќа во семејството.
2. Лош настан што предизвикува голема, тешка загуба; лоша случка.
Англиски: accident Албански: fatkeqësi, aksident
Примери:
сообраќајна несреќа
авионска несреќа
Изрази
За несреќа (воведен израз во реченица за изразување жалење, сожалување) - за несреќа, таму немало никој да им помогне.