а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

несогласица

мн. несогласици
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 54934
1. несогласување
Англиски: disagreement Албански: mosmarrveshje
2. Остра размена на зборови.
Англиски: argument Албански: mospajtim
Примери:
При решавањето на прашањето дојде до големи несогласици.