а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

неприроден

неприродниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 11726
1. Што не се случува, не се добива по природен пат; вештачки.
Англиски: artificial
Примери:
Неприродна смрт.
Неприродна кожа.
2. Што не се однесува природно.
Англиски: constrained
Примери:
Неприродна насмевка.
3. Што има невообичаена, ненормално обележје.
Англиски: unnatural
Примери:
Неприроден глас.
Неприродна дебелина.
Неприродна големина.
Изведенки
1. неприродно прил.
Пример: Се однесува неприродно.
2. неприродност ж.