а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

непокорен

непокорниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 14161
Што не се покорува, што се бори.
Англиски: invincible
Примери:
Остана верен на непокорниот дух на својот народ.
Изведенки
непокорност ж.