а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

необременет

необременетиот
Вид збор: Придавка
Што не е обременет, оптоварен.
Англиски: unencumbered
Примери:
Необременет со задачи.
Необременет со грижи.