а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

необичен

необичниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 1598
1. Што не е обичен чуден, редок.
Англиски: unusual
Примери:
Книга во необичен формат.
необична активност
2. извонреден, исклучителен
Англиски: exceptional
Примери:
необични успеси
необична точност