а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ненормален

ненормалниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 11486
1. Што не е обичен, што не одговара на обичната норма.
Англиски: abnormal
Примери:
Ненормална појава.
Ненормален раст.
Ненормални температури.
2. Што е душевно болен.
Англиски: abnormal
Употреба: Медицина
Изведенки
1. ненормално прил.
Пример: Ненормално израснал.
2. ненормалност ж.