а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

неморален

неморалниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 19898
Што не е во согласност со моралните норми, што го нарушува моралот.
Англиски: immoral
Примери:
неморална постапка
неморално однесување
неморален човек
Изведенки
1. неморално прил.
Пример: Неморално живее.
2. неморалност ж.