а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

немилосрден

немилосрдни
Вид збор: Придавка
Ранг: 9873
Што не е милосрден.
Англиски: merciless
Примери:
немилосрден ограбувач
немилосрдна осуда
Изведенки
1. немилосрдно прил.
Пример: Немилосрдно ја исекоа шумата.
2. немилосрдност ж.