а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

недосторен

недосторениот
Вид збор: Придавка
1. За зимница - што не е доволно сторен, што уште не е готов за соодветна употреба.
Англиски: unfinished Албански: i pa bërë
Употреба: Гастрономија
Примери:
Недосторени пиперки.
Недосторена зелка.
2. Што не е доволно стасан, узреан.
Англиски: immature Албански: i pa bërë