а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

недораснат

недораснати
Вид збор: Придавка
Ранг: 13863
1. Што уште не стигнал нормален раст, што не е пораснат.
Примери:
Недораснати момчиња.
2. Што нема соодветни својства, способности во однос на некого или на нешто.
Англиски: no match
Примери:
Недораснат за задачата.
Се покажа недораснат за полемика со својот критичар.
Изведенки
недораснатост ж.