а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

недоличен

недолични
Вид збор: Придавка
Ранг: 29671
Што не личи, не доликува.
Англиски: indecent
Примери:
Недолично однесување.
Недолична постапка.
Недолични зборови.
Изведенки
1. недолично прил.
Пример: Недолично се однесува.
2. недоличност ж.