а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

недолжен

недолжни
Вид збор: Придавка
Ранг: 14413
Што никому ништо не згрешил, што не е виновен.
Англиски: innocent
Примери:
Војната не одбира, во неа страдаат многу недолжни луѓе.