а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

недоквакан

недоквакани
Вид збор: Придавка
Ранг: 25484
1. Што не е изграден, оформен како личност.
Англиски: immature
Употреба: Разговорно
Примери:
Недоквакан политичар.
2. Недоволно обмислен.
Англиски: unfinished
Употреба: Разговорно
Примери:
Недоквакан предлог.
Недоквакано решение.
Изведенки
недокваканост ж.