а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

недокажлив

недокажливиот
Вид збор: Придавка
Што не може да се потврди со доказ.
Англиски: unprovable
Употреба: Правда
Примери:
Недокажливо тврдење.
Изведенки
недокажливост ж.