а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

недозволив

недозволиви
Вид збор: Придавка
Ранг: 38571
Што не смее да се случи.
Англиски: impermissible
Примери:
Она што посебно загрижува се повеќе недозволиви работи кои повторно се случуваат.
Изведенки
1. недозволиво прил.
2. недозволивост ж.