а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

недоделкан

недоделканиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 29890
1. Што не е доделкан, што не е со делкање обработен до потребната мера.
Англиски: uncouth
Примери:
Недоделкан камен.
Недоделкани штици.
2. За човек - груб, суров, што не умее убаво да се однесува.
Англиски: rude
Употреба: Преносно значење , Разговорно
Изведенки
недоделканост ж.