а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

недогледува

недогледуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
1. Не догледува нешто.
Англиски: overlook Албански: nuk sheh mirë
Примери:
Не ги догледува грешките во текстот.
2. Слабо гледа, има слаб вид.
Албански: nuk sheh mirë
Примери:
Веќе е стар и недогледува.
Изведенки
недогледување ср.
глаг. им.