а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

недогледа

недогледаат
Вид збор: Глагол, свршен
Не види нешто до крај, не согледа целосно, не забележи како, колку што треба.
Англиски: overlook
Примери:
Недогледал дека во книгата недостигаат неколку страници.