а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

недела

мн. недели
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 666
1. Денот меѓу сабота и понеделник.
Англиски: Sunday Албански: e diel
Примери:
Во недела не се работи.
2. Седум дена, од понеделник до недела.
Англиски: week Албански: javë
Примери:
Одморот ни беше две недели.