а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

недарежлив

недарежливиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 34873
1. Што не е дарежлив.
Англиски: stingy Албански: koprac
Примери:
Недарежлив човек.
2. Што не донесува доволно приход.
Англиски: unprofitable Албански: joprofitabil
Употреба: Економија , Преносно значење
Примери:
недарежлива нива, недарежливо лозје
Изведенки
недарежливост ж.