а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

негибнат

негибнатиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 17875
Што не е гибнат, цел, неоштетен.
Англиски: untouched
Примери:
Куршумот минал, а коската останала негибната.
Се изгорело, а Евангелието останало негибнато.