а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

невозможен

невозможниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 5157
1. Што не е можен, возможен.
Англиски: impossible
Примери:
невозможна мисија
невозможно барање
невозможни планови
2. Што не може да се истрпи, многу тежок.
Англиски: unbearable
Примери:
невозможна материјална положба
Односите станаа невозможни.
Невозможен човек, ништо не разбира.
Изведенки
1. невозможно прил.
Пример: Станал невозможно груб.
2. невозможност ж.