а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

неа

Види и: таа (зам.)
Вид збор: Заменка
Ранг: 75
Долга форма за директен предмет и општа форма од таа; доаѓа со кратката форма ја или сама, најчесто со предлог.
Англиски: her
Примери:
Ја видов неа.
Неа не ја видов.
Со неа се договорив.
Тоа е за неа.
Никој не работи како неа.
Тој е ист како неа.