а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

на

Вид збор: Честичка
Ранг: 2914
За посочување или при подавање.
Употреба: Разговорно
Примери:
На ти ги твоите добри девојчиња.
На, земи и ти малку од питава.
На ти некој денар да ти се најде.
На ви по едно јаболко.