а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

нацица

нацицаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 21741
1. Нахрани бебе со цицање, надои.
Англиски: suck Албански: jap shumë gji
2. (се нацица) За бебе - се нахрани, се надои.
Англиски: suck Албански: thithë mjaft
3. (се нацица) Прими големо количество течност.
Англиски: soak Албански: thithë shumë
Употреба: Преносно значење
Примери:
Сунѓерот се нацицал вода.
Изведенки
1. нацицува несв.
(се) нацицуваат
повт.
2. нацицување ср.
глаг. им.