а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

нафука

нафукаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 54035
1. Премногу најаде, испрејаде некого.
Англиски: stuff Албански: haj tepër, ndërtem
Употреба: Груб збор , Разговорно
Примери:
Ги нафука децата сосила, сѐ и сешто.
2. (се нафука) Премногу се најаде, се испрејаде.
Англиски: stuff Албански: haj tepër, ndërtem
Примери:
Се нафука како три дни да не јал.
Изведенки
нафукува несв.
(се) нафукуваат