а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

натпреде

натпредат; натпреди, натпредете; натпредов, натпредоа; натпрел; (ќе) натпредев, (ќе) натпредеа; (ќе) натпредел; натпреден
Вид збор: Глагол, свршен
1. Испреде повеќе отколку што било потребно.
Англиски: overspin Албански: tjerr më tepër
2. Испреде повеќе, подобро од друг, надмине некого во предење.
Англиски: overspin Албански: tjerr më tepër