а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

натпева

натпеваат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 39741
1. Пее повеќе од друг.
Англиски: sing Албански: këndoj më tepër
2. (се натпее) Се натпреварува во пеење.
Англиски: sing Албански: garoj në këndim
Примери:
Во раното утро штотуку разбудените птици се натпеваа.
Изведенки
натпевање ср.
глаг. им.