а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

натопи

натопат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 9956
1. Направи нешто да прими вода, течност.
Англиски: soak Албански: ujis, lagë
Примери:
Дождот убаво ги натопи зелените ливади.
Го натопи лепчето со млеко.
2. Со топење добие доволно количество (сало, восок и др.)
Англиски: melt Албански: shkrihet, tret
3. (се натопи) Се наводени, се натури со течност.
Англиски: wet Албански: lagem
Изведенки
1. натопува несв.
(се) натопуваат
2. натопување ср.
глаг. им.