а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

натекне

натекнат
Вид збор: Глагол, свршен
(само 3 л.) Се досети, се сети за повеќе нешта.
Употреба: Безлично
Примери:
Ми натекна сѐ што му кажав тогаш.
Кај ти натекнаа овие работи.