а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

натега

натегаат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 35182
1. затега, оптега
Англиски: tighten Албански: shtrëngoj
2. (се натега) Не покажува решеност, се колеба.
Англиски: waver Албански: hezitoj, ngurroj
Примери:
Долго се натегаа околу цената.
Изведенки
натегање ср.
мн. натегања
глаг. им.
Пример: Ако се даде збор, нема веќе натегање.