а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

натажен

натажениот
Вид збор: Придавка
Ранг: 11015
Што е обземен од тага, нажален.
Англиски: sad
Примери:
натажен поглед, натажено лице
Изведенки
1. натажено прил.
Пример: Натажено му одговори.
2. натаженост ж.