а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

натаври

натаврат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 52046
1. Дотера, накити, убаво облече некого.
Англиски: dress up Албански: vesh mirë, rregulloj
Употреба: Разговорно
Примери:
Ја натаврија невестата како кукла.
2. (се натаври) Се дотера, се накити, убаво се облече.
Англиски: dress up Албански: rregullohem, stolisem
Изведенки
натаврува несв.
(се) натавруваат
повт.