а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

настојува

настојуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 1836
1. Упорно бара, вложува напор, се труди нешто да се направи, да се поcтигне.
Англиски: insist Албански: insistoj, tentoj
Примери:
Мајката настојуваше да и дозволат да си го види синот.
Домашните настојуваа свадбата да биде што побрзо.
2. Поминува извесно време во стоење.
Англиски: stand Албански: qëndroj
Изведенки
настојување ср.
мн. настојувања
глаг. им.
Пример: Очекуваше да го поддржат во неговите настојувања за воведување нова организацијата на работата.