а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

настожи

настожат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 49237
1. Собере во стог (сено).
Албански: mbledh në kope, stog
Употреба: Земјоделство
2. Стави нешто во поголемо количество на несоодветно место.
Англиски: cram Албански: mbush, mbledh
Употреба: Преносно значење
Примери:
Што си ги настожил овие книги на маса?
Изведенки
1. настожува несв.
настожуваат
2. настожување ср.
глаг. им.