а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

настиска

настискаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Со стискање смести нешто во што поголемо количество, настега, нагнете.
Англиски: press Албански: trus, shtrydh
Примери:
Го настиска сеното во вреќата и ја крена на грб.
2. Нацеди сок.
Англиски: squeeze Албански: shtrydh
Примери:
Одвај настиска од лимонот неколку капки.
3. (се настиска) Се смести со стискање во тесен простор.
Англиски: jam Албански: ngjeshem, ndrydhem
Примери:
Се настискаа во вагоните дури да не можат да мрднат.
Изведенки
1. настискува несв.
(се) настискуваат
2. настискување ср.
глаг. им.